6 czerwca 2024 r. w trybie online za pośrednictwem platformy Google Meet odbyła się OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUKOWO-BADAWCZA pt. "Niepełnosprawna starość - poznać, zrozumieć, wspierać". Teoretyczne i praktyczne wyzwania geragogiki specjalnej, zorganizowana przez Zakład Pedagogiki Specjalnej i Profilaktyki Społecznej Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Wzrastająca liczba osób starzejących się i starych jest niezwykle ważnym wyzwaniem społecznym, które wiąże się z koniecznością otoczenia ich troską i opieką. Wzrastająca liczba osób starzejących się i starych oraz wynikająca z tego konieczność otoczenia ich troską i opieką jest niezwykle ważnym wyzwaniem społecznym i złożonym problemem. Specyfika niepełnosprawności w starszym wieku wynika z odmiennej sytuacji fizycznej, psychicznej, społecznej osób na tym etapie życia i wymaga odpowiedniego postępowania edukacyjno-rehabilitacyjnego, czym w wymiarze teoretyczno-praktycznym zajmuje się geragogika specjalna. Łączy ona tematykę starzenia się i niepełnosprawności. Posiada wspólny obszar w wymiarze badawczym, dydaktycznym i praktycznym dla dyscyplin i specjalności naukowych, odnoszących się tematycznie do procesu starzenia się oraz
niepełnosprawności. Umożliwia wczesne wykrywanie, diagnozowanie i interwencję w ograniczaniu skutków niepełnosprawności w okresie starości. Za swój cel przyjmuje poprawę szeroko rozumianego funkcjonowania osób starszych w codziennym
życiu. W sferze praktyki dysponuje wiedzą umożliwiającą odpowiadanie na specyficzne potrzeby biopsychospołeczne i funkcjonalne niepełnosprawnych osób w starszym wieku.
Celem Konferencji było ukazanie różnych pól problemowych interdyscyplinarnego obszaru łączącego zagadnienie starości i niepełnosprawności, czego wyrazem był program obrad.
Po przywitaniu uczestników przez Dziekana Wydziału Nauk Społecznych i Kierownika Zakładu Pedagogiki Specjalnej dra hab. Jarosława Bąbkę, prof. UZ i otwarciu Konferencji przez Dyrektora Instytutu Pedagogiki UZ dra hab. Mirosława Kowalskiego, prof. UZ, a także po zarysowaniu zakresu tematycznego FORUM przez Przewodniczącą Komitetu Naukowego- dr hab. Małgorzatę Czerwińską, prof. UZ (Zakład Pedagogiki Specjalnej i Profilaktyki Społecznej), przystąpiono do analizy zagadnienia. Wygłoszono następujące referaty:
Udział w KONFERENCJI był bezpłatny, a rejestracja odbywała się w formie elektronicznej. W spotkaniu uczestniczyło ogółem ponad 90 osób – teoretycznie i praktycznie zajmujących się problematyką osób z niepełnosprawnością w wieku starszym, wśród nich byli m.in. pracownicy naukowi uczelni z całej Polski, pedagodzy specjalni, psycholodzy, pracownicy socjalni, pracownicy dziennych i całodobowych placówek zajmujących się pomocą i wsparciem osób starszych, studenci różnych specjalności.
Dr hab. Małgorzata Czerwińska, prof. UZ