rekrutacja.png
Rekrutacja
Więcej

Resocjalizacja z kryminologią II Stopień

RESOCJALIZACJA Z KRYMINOLOGIĄ

2-letnie studia stacjonarne prowadzące do tytułu zawodowego magistra

Celem kształcenia na kierunku Resocjalizacja z kryminologią – dwuletnie studia drugiego stopnia – jest przygotowanie absolwentów do wykonywania pracy w instytucjach resocjalizacyjnych oraz instytucjach i służbach odpowiedzialnych za przeciwdziałanie i zwalczanie zjawisk kryminogennych i kryminalnych poprzez wyposażenie ich w wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne niezbędne do podejmowania działalności badawczej-naukowej wśród ludzi w różnych środowiskach społecznych, w różnym wieku, których proces socjalizacji został zaburzony lub którzy popełnili przestępstwo.

Resocjalizacja z kryminologią to kierunek łączący wiedzę opartą o najnowsze teoretyczne koncepcje w obszarze nauk społecznych, prawnych z umiejętnościami praktycznymi, które z jednej strony mają na celu przygotowanie studentów do działalności naukowo-badawczej a z drugiej przygotowanie do pracy w obszarze resocjalizacji i penitencjarystyki.

Interdyscyplinarna i holistyczna koncepcja programu studiów na kierunku Resocjalizacja z kryminologią studia drugiego stopnia pozwoli na ukształtowanie u absolwentów umiejętności diagnozowania i rozwiązywania skomplikowanych problemów z zakresu dewiacji, patologii społecznych oraz zjawiska przestępczości i wykroczeń. Jest to nowe spojrzenie na problemy współczesnego społeczeństwa, mające istotne znaczenie dla wolności człowieka, jego społecznego rozwoju i jedności ponowoczesnego świata XXI wieku. Istotnym celem kształcenia jest również poszerzenie i pogłębienie wiedzy o człowieku - społeczeństwie, przyczynach dewiacji i patologii społecznych oraz o sposobach ich przezwyciężania. Wiedza teoretyczna i praktyczna zdobywana będzie dzięki interdyscyplinarnym studiom w ramach kilku dyscyplin: pedagogiki, nauk prawnych, psychologii, nauk socjologicznych, historii, informatyki.

rzk_ii_stopien.png

Program studiów obejmuje między innymi zajęcia z wybranych zagadnień z psychologii, socjologii, historii myśli resocjalizacyjnej oraz zagadnień prawnych i pedagogicznych, jak też szereg zajęd z zakresu kryminalistyki i kryminologii, metod pracy z osobami uzależnionymi, pracy z nieletnimi sprawcami przestępstw, pracy z ofiarami przestępstw oraz wiele innych.

Absolwenci kierunku Resocjalizacja z kryminologią studia drugiego stopnia kończąc studia będą mieli rozszerzoną wiedzę zarówno z dziedziny prawa karnego, wiedzę o aktach prawnych stanowiących podstawę funkcjonowania Policji, Służby Więziennej, służb specjalnych, i innych służb oraz straży realizujących politykę karną państwa, jak również o psychologicznych i socjologicznych podstawach funkcjonowania człowieka i mechanizmach jego zachowań, a także o kryminologii, wiktymologii, penologii, polityce kryminalnej i polityce karnej. Poznają również metody pomiaru i analizy ilościowej zjawiska przestępczości. Nabędą umiejętności pracy z indywidualnym przypadkiem (metoda studium przypadku) – zbierania informacji, ich weryfikacji, prowadzenia rozmowy i przygotowania planu profilaktycznego, naprawczego lub interwencyjnego. Ponadto, uzyskają kompleksową wiedzę na temat pracy resocjalizacyjnej opartej przede wszystkim na metodach i technikach wypracowanych przez specjalistów z zakresu pedagogiki i psychologii, a niezbędnych do skutecznej pracy w instytucjach wychowawczych działających w obszarze resocjalizacji. Będą wyposażeni w wiedzę oraz umiejętności dotyczące działalności naukowej (pogłębiony warsztat prowadzenia badań jakościowych i ilościowych) niezbędne w prowadzeniu badań naukowych w dziedzinie nauk społecznych.

Absolwent kierunku Resocjalizacja z kryminologią studia drugiego stopnia będzie posiadał umiejętności językowe w zakresie dziedziny nauki i dyscypliny naukowej, właściwych dla studiowanego kierunku studiów, zgodne z wymaganiami określonymi dla poziomu B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.

Studia drugiego stopnia na kierunku Resocjalizacja z kryminologią przygotowują absolwentów do wykonywania różnorodnych ról zawodowych, w takich organach, instytucjach lub służbach, jak:

  • Policja,
  • Służba Więzienna i placówki resocjalizacyjne (np. zakłady wychowawcze, zakłady poprawcze);
  • Straż Graniczna, Służba Celna, Żandarmeria, CBA, ABW, Straż Miejska, Wojsko, Urzędy Kontroli Celno-Skarbowej;
  • Kuratorska Służba Sądowa;
  • świetlice socjoterapeutyczne i inne placówki wsparcia dziennego;
  • państwowe i samorządowe instytucje i urzędy (m.in. jako specjaliści ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów społecznych w Urzędach Gmin i Miast – w wydziałach zarządzania kryzysowego);
  • inne organizacje pozarządowe i instytucje zajmujące się sprawami bezpieczeństwa, przestępczości, przestrzegania praw człowieka, ochrony ofiar przestępstw;
  • instytucje i firmy prywatnego sektora ochrony osób i mienia;
  • firmy detektywistyczne;
  • firmy doradcze funkcjonujące w obszarze bezpieczeństwa, zapobiegania przestępstwom, profilaktyki.

Znajdź nas na Facebooku!


Nasze koła naukowe:

Penitencjarne Koło Naukowe PRISON - dr hab. Barbara Toroń-Fórmanek, dr Monika Kaczmarczyk

Koło Naukowe Kryminalistyki i Wiktymologii UZdr Ernest Magda, mgr Adam Stankiewicz


Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18